Argıl anlamı nedir ?

webmastering

Global Mod
Global Mod
Argl kelimesinin kokeni, anlam ve onemi

Argl kelimesi, Farsca arg kelimesinden turetilmistir ve yaylan sk parlts anlamna gelmektedir. Sozcugun Ortacag Ingilizcesindeki kullanm, siddetli parlamalarn dalgalanmas olarak tanmlanmstr. Tum bunlarn yan sra argl kelimesi, muzik anlamnda da kullanlmaktadr.

Argl, klasik muzik ve cagdas muzikte kullanlan ozel bir ritimdir. Bu ritim, cogu zaman dort cift vuruslu bir polka ritmine dayanr ve tum notalarn ayn anda calnmasn gerektirmez. Genellikle, argl ritminde, birincil vurusa bir cift nota ve ikinci vurusa bir tek nota calnmaktadr.

Argl, aslnda, tarih boyunca muzikte kullanlan bir ritim degildir. Ancak, 19. yuzyln sonlarndan itibaren, klasik muzikte argl ritmine ilgi artms ve bu ritim klasik muzikte daha da yaygnlasmstr. Argl ritminin popularitesi, 20. yuzyln baslarnda guc kazanms ve bu ritim, cagdas muzikte de kullanlmaya baslanmstr.

Argl ritmi, muzige farkl bir dinamizm ve nese katmak icin kullanlmaktadr. Bu ritim, muzigin hareketli ve canl olmasn saglar ve cogu zaman muzigin parcalarnn daha dikkat cekici olmasn saglar. Argl ritmi, muzik acsndan onemli bir ritimdir ve muzikal kompozisyonlarn dinamiklerini olusturmak icin kullanlmaktadr.

Sonuc olarak, argl kelimesi, Farsca kokenli bir sozcuk ve sgn dalgalanmasn ifade etmektedir. Klasik ve cagdas muzikte argl ritmine, muzige nese ve dinamizm katmak icin ozel bir ilgi vardr. Argl ritmi, muzikal kompozisyonlarn dinamiklerini olusturmak icin kullanlmaktadr ve muzigin hareketli ve canl olmasn saglar.