Yunanistan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Yürüyüşü, Benzersiz Tarzıyla Viralleşiyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Evzone'lar benzersiz üniformalarıyla hemen tanınabilir.


Yunanistan'ın elit muhafızı Evzone'larla ilgili eski bir YouTube Habersu, sosyal medyada yeniden popüler olmaya başladı. Şu anda yalnızca YouTube'da 178.000'den fazla izlenen Haber, Evzone'ların benzersiz yürüyüş stilini ağır çekimde gösteriyor. Bazı izleyicilerin “havada futbol” olarak tanımladığı yüksek vuruşları ve hassas hareketleri kesinlikle dikkat çekiyor. Ancak gösteri burada bitmiyor. Evzone'ların 400 yıllık Osmanlı egemenliğini simgeleyen 400 sembolik pileli beyaz etekleri ve 3 kilogramın üzerindeki ponponlu ayakkabıları gibi geleneksel kıyafetleri daha da çekicilik katıyor.

Video internette eğlence ve merak uyandırdı ve pek çok kişi gardiyanların tuhaf hareketleri hakkında yorum yaptı. Ancak ayrıntılı yürüyüşün daha derin bir anlamı var. Yunan Parlamentosu'nda görevlendirilen Evzone'lar, 48 saat içinde üç kez birer saatlik vardiyalar halinde nöbet tutuyor.

Videoyu buradan izleyin:


Senkronize hareketleri ve ayakkabılarındaki tsarouchia adı verilen 60 çivinin şıngırdaması at seslerini taklit ettiği söyleniyor. Efsaneye göre, memleketi Bavyera'nın seslerini özleyen sıla hasreti çeken Kral Otto, kendisini rahatlatmak için muhafızlarına at nallarının takırtısını taklit ettirdi.

Üniformanın tarihsel önemi ya da büyüleyici yürüyüş tarzı olsun, Evzone'lar internetin dikkatini çekti ve nöbet değişiminin bile viral bir sansasyona dönüşebileceğini kanıtladı.

Evzonlar kimlerdir?

Evzone'lar Yunanistan'da zengin bir tarihe sahip elit askerlerdir. Başlangıçta bunlar Yunan ordusundaki hafif piyade ve dağ birimleriydi. Bugün bu terim özellikle, Atina'daki Syntagma Meydanı'ndaki Meçhul Asker Mezarı'nda, Yunan Parlamentosu önünde konuşlanmış bir tören birimi olan Başkanlık Muhafızları üyelerini ifade etmektedir.

Görevleri öncelikle törensel olsa da, bu Evzone'ların tümü Yunan Ordusu'nun piyade birliklerinden özenle seçilmiş gönüllülerdir. İlginç bir şekilde, potansiyel Evzone'lar, inanılmaz bir 1,95 metre (6 fit 5 inç) minimum yükseklik gereksinimiyle temel eğitim kadar erken bir zamanda tanımlanır.

Evzone'lar, kökleri Osmanlı işgaline karşı savaşan Yunan direniş savaşçıları Klephten'in kıyafetlerine dayanan benzersiz üniformalarıyla hemen tanınıyor. Bu üniformanın en belirgin özelliği eteğe benzer bir giysi olan fustanelladır. Bu ayırt edici kıyafet, Evzonları özellikle uluslararası izleyiciler arasında Yunan askerinin popüler bir imajı haline getirdi.

Daha fazla trend haber için buraya tıklayın
 
Üst