Tarih, tarih, anlam ve tema

Bilgin

Global Mod
Global Mod
8 Mart, 1975 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi


Dünya çapında 8 Mart'ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, kadınların başarılarını, mücadelelerini ve toplumsal cinsiyet eşitliği haklarını anarken, onların kültüre, siyasete ve topluma çeşitli alanlardaki katkılarına da dikkat çekiyor.”

Dünya Kadınlar Günü 2024 Teması


Dünya Kadınlar Günü 2024'ün teması “Kadınlara Yatırım: İlerlemeyi Hızlandırmak” üzerine odaklanacak ve ekonomik olarak güçsüzleştirmeyi hedef alacak. Ancak aynı yılın kampanya teması “Kapsayıcılık”tır.

Kampanya teması “Katılımı Teşvik Edin”, toplumun her alanında çeşitliliğin ve yetkilendirmenin önemini vurguluyor.

Bu yılın kampanya teması toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında kapsayıcılığın hayati rolünü vurguluyor. Engelleri yıkmak, stereotiplerle mücadele etmek ve tüm kadınlara değer verildiği ve saygı duyulduğu bir ortam yaratmak için harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor. Inspire Inclusion, herkesi, dışlanmış topluluklar da dahil olmak üzere hayatın her kesiminden kadınların benzersiz bakış açılarını ve katkılarını tanımaya teşvik eder.

Dünya Kadınlar Günü'nün Tarihi


8 Mart, 1975 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi. Ancak ilk kez 19 Mart 1911'de Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkesinde kutlandı.

Dünya Kadınlar Günü fikrinin kökeni, çok sayıda tekstil işçisinin daha iyi ücret, daha kısa çalışma saatleri ve oy hakkı talebiyle New York sokaklarında yürüdüğü 1908 işçi hareketine kadar uzanıyor. Hareket Amerika Sosyalist Partisi tarafından yönetildi.

Dünya Kadınlar Günü'nün Anlamı


Dünya Kadınlar Günü, kadınların kültürel, politik, sosyal ve ekonomik başarılarını kutlamak amacıyla kutlanıyor. Cinsiyet önyargısını ve ayrımcılığı sona erdirme ve cinsiyet eşitliğini sağlama çabalarını teşvik etme fırsatı olarak hizmet ediyor.


Daha fazla trend haber için buraya tıklayın
 
Üst