Eski Google yöneticisi, 'büyüleyici' nedenleri açıklayarak Sihlerin Malezya'daki Bengallilerle nasıl karıştırıldığını ortaya koyuyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sadece Bengal değil, Kuzey Hindistan'ın tüm sakinleri ülkede genellikle Bengalis olarak anılıyor

Google ve Twitter'ın eski CEO'su Parminder Singh, yakın zamanda ırkla ilgili ilginç bir gözlemi paylaşmak için X'i kullandı. Parminder Singh, 14 Nisan'daki bir tweet'te Sihlerin Malezya'da sıklıkla Bengalis olarak anıldığına dikkat çekti. Sadece Bengal değil, Kuzey Hindistan'ın tüm sakinleri ülkede genellikle Bengalis olarak anılıyor. Bay Singh ayrıca bu kafa karışıklığının ayrıntılı bir tarihsel nedenini de paylaştı.

Eski Google yöneticisi, yakın zamanda Malezya'da yapılan bir meditasyon inzivasında bunu diğer Malezyalı Kızılderililerden öğrendiğini söyledi.

“İngiliz Hindistan'ının üç limanı vardı: Kalküta, Madras ve Bombay.” Britanya Malaya'sına Kalküta ve Madras'tan gelen gemiler hizmet veriyordu. Kuzey Hintlilerin çoğu Kalküta limanını kullanıyordu; bunların çoğu ordu, polis ve güvenlik işleri için işe alınan Sihlerdi. “Malay halkı için Madras'tan olmayan, esasen Kuzey Hindistan'dan olan herkes Bengalliydi” diye açıkladı.

“Daha hafif bir ifadeyle, bazıları bana Parry Dada (ağabey için Bengalce terim) demek konusunda ısrar etti. Bay Singh, sanırım bu, biz Kuzey Hintlilerin çoğunun güneyden gelen herkesi “medrese” olarak adlandırma eğiliminin tam tersidir, diye ekledi.

Tweet'e buradan göz atın:

Malezya'da Sihlere genellikle Bengalis denir! Yakın zamanda bu gerçeği ve arkasındaki büyüleyici hikayeyi öğrendim. Britanya Hindistanı'nın üç limanı vardı: Kalküta, Madras ve Bombay. Britanya Malayası'na Kalküta ve Madras'tan gelen gemiler hizmet veriyordu. Kuzey Hintlilerin çoğu bunu kullandı…

— Parminder Singh (@parrysingh) 14 Nisan 2024
Netizenler ayrıca kendi kültürlerinin ve etnik kökenlerinin farklı milletlerden insanlar tarafından nasıl algılandığına dair hikayeleri gözlemlemek ve paylaşmaktan da etkilendiler.

Bir kullanıcı şunu yazdı: “Bu çok eğlenceli.” Bana Odisha'da salwar-kurta/kameez adını hatırlattı. İster inanın ister inanmayın buna Pencap dili!!! Oradaki esnafa “Bana rengarenk Pencaplıları göster” dediğinizi hayal edin.

Bir diğeri ise şu yorumu yaptı: “Evet, dünyanın her yerinde bilgi eksikliğinden dolayı kendi algılarına göre farklı anlaşılıyoruz ama gerçekte biz Sihler her birinin değerini temsil ediyoruz.” dünya topluluklarının ve dolayısıyla herkesin kabul edilebilir isimleri.”

Üçüncüsü şöyle dedi: “İlginç.” Doğu Afrika'da Sihlere Kala Singha deniyor. İlk göç eden Sihlerden biri Kala Singh'di ve Kala Singh'e benzer sakallı ve türbanlı Hintlilere de aynı isim plakası verildi.”

Dördüncüsü şunları ekledi: “Bu nedenle birçok Güney Asyalı, herhangi bir beyaz kişiden halk dilinde 'Angrez' olarak söz ediyor (Angrez İngilizce anlamına geliyor, Fransızca/Almanca/İskoç vb. değil). İşte bu yüzden Sind/Hind/İndus ismi tüm Güney Asyalılar için yanlış bir isim haline geldi: Panjab Sind Gujarat Maratha.''

Beşincisi şunları söyledi: “Bu büyüleyiciydi; paylaştığınız için teşekkürler.” “Sihlerle evli bir ailemiz var ve bunu kutlamak için sabırsızlanıyorum.”

Daha fazla trend haber için buraya tıklayın