Tuz üzerinde çıplak ayakla futbol

celikci

New member
Çankırı Belediyesinin düzenlediği Milletlerarası Çankırı Tuz Şenliği, spor karşılaşmaları ile başladı. Karatekin Parkı yanında yapılacak futbol ve voleybol karşılaşmalarında birinci başlangıç düdüğü tuz futbolu için çaldı. Dünyada birinci kere tuz üzerinde oynanan karşılaşmalara katılan futbolcular, çıplak ayak ile tuz üzerinde kıyasıya çaba verdi.

ÇANKIRI (İGFA) – Sofraların vazgeçilmezi tuz, bu kere alana atıldı. Tuzun başşehri Çankırı, tuz sporlarına konut sahipliği yaptı. Karşılaşmaya katılan 51 kadro, futbol ve voleybol müsabakaları ile tuz üzerine çıkmaya başladı. Kramponlar çıkartıldı, ayaklar ne çime ne de kuma bastı. Tuzdan alana çıkan atletler, hayatlarında birinci sefer çıplak ayakla tuz üzerinde maç yapmanın keyfini yaşadı. Birinci müsabaka Çankırı Belediyespor ile Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ekipleri içinde oynandı. Tuzdan saha, atletlerden da izleyiciden de övgü aldı.

Çankırı Belediyespor ekibinden UEFA-A diplomalı Şenol Kıyak, “Ben 19-20 yıldır profesyonel futbol oynadım, antrenörlük yaptım. Çok hoş bir tecrübeydi bizim için. Birinci kere tuz üstünde futbol oynadık. Değişik bir ortam. Çok hoş oldu, hayli mutluyuz.” dedi.

Sporculardan Murat Dönmez, “yaşamımda birinci kez tuzda futbol oynadım ve çok hoştu, epey güzeldi. Memleketler arası bir turnuva. Birinci kere bu biçimde bir şey yapılması fazlaca hoş. Çankırı’da olması da başka bir hoş.” derken Kerim Çataklı ise “Dünyada birinci kere gerçekleştirilen Tuz Festivali’nde futbol oynamak fazlaca sevkliydi. Çok hoş bir tecrübe oldu bizler için.” diye konuştu.

Belediye Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Ethem Yenigürbüz ise kentin en kıymetli bedellerinde biri olan kaya tuzunu ve yarânlar diyarı Çankırı’yı tanıtmak emeli ile Çankırı Belediyesi tarafınca 26-27-28 Ağustos tarihlerinde Milletlerarası Çankırı Tuz Şenliği düzenlediğini belirterek “Festival kapsamında Dünyada bir birinci vakit içinderda tuzda futbol ve volaybol turnuvası da düzenledik. Bu turnuvamıza şu ana kadar 51 ekibimiz müracaat etmiş ve karşılaşmaların startını da bugün vermiş durumdayız.” dedi.

Müsabakalara seyirci olarak katılan Muammer Uysal tuzda futbol, voleybol olur mu diye aklına hiç gelemeyeceğini söyleyerek “Kumda olur da tuz da olur mu diye hiç aklıma gelmezdi. Tahminen hayal bile edemezdik lakin İsmail Hakkı Esen Liderimizin yardımıyla tuz futbolunu ve voleybolunu izleyeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Karavanı ile Antalya’dan Çankırı’ya gelen bir vatandaş ise “Türkiye’yi geziyoruz karavanla ve yolumuz buraya düştü. Tabi ki burayla ilgili de en enteresan Tuz Mağarası geldi. Bu tuzda maç yapmak hayli enteresan. Artık ben de ayakkabılarımı çıkartıp oraya girmek istiyorum. Zannediyorum ki; bütün makûs gücüm gidecek, bu biçimde düşünüyorum. Ülkemiz için fazlaca hoş bir özellik, bir bedel bence bu. Her yerde rastlanamayacak bir şey. Şaşırdık doğrusu ve hayli hoşumuz gitti. Yarın mağarayı da görmek isteriz. Çankırı için âlâ bir kazanım. Hoş de değerlendirilmiş gördüğümüz kadarı ile. Çok güzelimize gitti.” diye konuştu.