Paytm'in kurucusu bu sokak köpeği otomatını finanse etmekten mutluluk duyacağını söyledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
X'te “Değişim için bir savunucuya ihtiyacım var” dedi.

Paytm'ın kurucusu ve CEO'su Vijay Shekhar Sharma, sokak köpekleri için bir satış makinesi kurmakla ilgilendiğini belirtti. Girişimci, X'teki (eski adıyla Twitter) bir gönderide, İstanbul'da sokak köpeklerinin beslenmesini içeren bir projenin fotoğrafını paylaştı. Şöyle yazdı: “Bunu finanse etmek isterim ama değişmeye kararlı birine ihtiyacım var.”

Bunu finanse etmek isterim ama değişimi savunacak birine ihtiyacım var.
👌🏼
https://t.co/asvGWU4JP0

— Vijay Shekhar Sharma (@vijayshekhar) 17 Temmuz 2024
Engin Girgin ve Pugedon, 2014 yılında İstanbul'da köpek maması için yenilikçi bir geri dönüşüm kutusu icat etti. Kutunun üç açıklığı var; bunlardan ilki plastik ve teneke kutuların geri dönüşümü için. Bir sensör atılan çöpün geri dönüştürülebilir olup olmadığını tespit ediyor. Böyle bir durumda diğer iki delikten kutudan bir miktar köpek maması ve su akıtılır.

İstanbul'da 150.000'den fazla sokak köpeğini beslemek için başlatılan girişimin temel amacı, bireylerin herhangi bir para ödemeden onlara yardım etmesini sağlamaktı. Bu kutulardan ilki 17 Nisan 2014'te halka açık bir yere yerleştirildi. “Ayrıca insanların normalde atacakları şeylerle de iyilik yapabileceklerini göstermek istedim. Aynı zamanda Türkiye'de geri dönüşüme çok fazla öncelik vermediğimizi de biliyorum elbette. Bana göre bunun değişmesi gerekiyor. Bir hayvansever ve beş köpeğin sahibi olan Girgin Bey, eski bir röportajında, “Yani aslında bir taşla iki kuşu öldürdüm” dedi.

Bay Sharma'nın gönderisi paylaşıldığından beri internette çok sayıda tepki topladı.

“Harika. Bu projenin bir parçası olmayı çok isterim!” dedi bir kullanıcı.

Bir diğeri şunları söyledi: “Basit bir geri dönüşüm eyleminin bu hayvanların hayatında bu kadar büyük bir fark yaratabilmesi şaşırtıcı. Her şehrin bu yaklaşımı benimsediğini hayal edin; ne kadar fark yaratabilirdik!”

Başka bir kişi şöyle dedi: “Harika bir fikir. Paylaşım için teşekkürler. Sesi olmayanlara yardım ediyoruz. Ama merak ediyorum bunu herkes için yapabilir miyiz? Kimsenin aç kalmasına gerek yok değil mi?”

“Bu, bu saatin ihtiyacı… Köpekler, kediler ve kuşlar, onlara 7/24 yiyecek ve su sağladığımız için evimizi ziyaret ediyorlar… Onları izlemek bir keyif… ve onları görmek yüreğinizi eritiyor, Bazen gece yarısı bile… sessizce bir içki içip oradan ayrılın” dedi bir kullanıcı.

Daha fazla güncel haber için buraya tıklayın