Pakistanlı YouTuber'ın kız çocuklarının eğitimini kınayan şarkısı internette öfkeye yol açtı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Video YouTuber Hafız Hasan İkbal Çişti tarafından yüklendi.

Pakistanlı bir YouTuber'ın kızların eğitimini kınayan şarkısı viral hale geldi ve sosyal medya kullanıcıları arasında öfkeye yol açtı. Video, YouTuber Hafız Hasan İkbal Çişti tarafından birkaç hafta önce yüklendi. Klipte adam, kızlarını okuldan almaları yönünde çağrıda bulunarak, orada dans ettiklerini ve bunun İslam'da kabul edilemez olduğunu belirtti. Şarkısına isim verdi 'Apni Dhi Schoolo Hata Le Othy Dans Kardi Payi Ae (Kızınızı okuldan alın, orada dans ederken görüldü).”

Tartışma yaratan şarkı kadın düşmanı sözlerle dolu. İnsanların kızlarını fahişeye çevirmek istemedikleri sürece okuldan alıp evde tutmaları gerektiğini öne sürüyor. Şarkıcı, Haberda ayrıca okula giden kız çocuklarının kutsallığını ve saygısını kaybettiğini iddia ediyor.

Videonun oluşturulduğu bağlamdan da bahsediliyor. UNESCO'nun isteği üzerine Pakistan'daki bir okulda düzenlenen dans yarışmasının görüntüleri gösteriliyor. Buna yanıt olarak YouTuber şarkıyı Haziran ayında yayınladı.

Video paylaşıldığından bu yana yaklaşık 300.000 görüntüleme ve 3.000'den fazla beğeni topladı. Yorumlar bölümünde kullanıcılar metni kınadı ve Pakistan'ın hangi yöne doğru gittiğini sorguladı.

Bir kullanıcı, “Pakistan'ın hâlâ bu tür bir zihniyetten muzdarip olmasına gerçekten çok üzgünüm… Yazıklar olsun size ve zihniyetinize… Ve yorumlarda onu destekleyen insanlar da ülkelerini ve kızlarını düşünüyorlar” diye yazdı. .

Bir başkası, “Kardeşlerimiz hakkında bu kadar iğrenç yorumlar yapmaya nasıl cesaret eder… Kovulması gerekiyor… Ayrıca Haq Haq'ı fon müziği olarak kullanıyor ve müstehcen sözler söylüyor… Cezalandırılması gerekiyor” yorumunu yaptı.

Ayrıca okuyun | Dubaili kadın milyoner kocasının doğum gününde 60 lakh rupi harcadığını açıkladı, Haber paylaştı

“Bu saçmalığı gördüğümde gerçekten şok oldum dostum. Eğitim kız-erkek herkes için temel bir haktır ve zorunlu değildir. Okula giden her kız kötü bir şey yapıyor. Pakistan'daki insanların %75'i bu aşırıcı zihniyete sahip, bu yüzden dünyadaki diğer ülkeler gibi ilerlemiyoruz. Anne, her çocuğun ilk okuludur ve iyi bir vatandaş yetiştirmek için eğitim alması gerekir” diye yazdı.

“Bu metnin kadınlara saldırmak için kullanılması beni şok etti. Buna destek verenler utansın. Neden okula giden erkeklerden de bahsetmiyorsun… BU İSLAM DEĞİLDİR. KENDİNİZE UTANIN” dedi dördüncü bir kullanıcı.

Bir YouTuber da Hafız Hasan İkbal Çişti'nin Habersuyla dalga geçti. Eski Müslüman Zafar Kafir YouTube kanalında bir Haber yayınladı. YouTuber şarkıyı kınadı ve Chisti'yi “Şarkının yazarına müziğin İslam'da da haram olduğunu söylemek istiyorum” diyerek trolledi.

Daha fazla güncel haber için buraya tıklayın