NASA, uzay istasyonunun 'eşsiz görüş noktasından' ayın doğuşunun görüntüsünü paylaşıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Görüntü NASA astronotu Matthew Dominick tarafından çekildi.


Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), düzenli olarak evrenimizin uzay tutkunlarını büyüleyen nefes kesen görüntülerini yakalıyor. ABD uzay ajansının sosyal medya kanalları, eğitici Haberları ve Dünya ile uzayın büyüleyici görüntülerini izlemekten hoşlanan herkes için bir hazine hazinesidir. Ajans, son gönderisinde, Uluslararası Uzay İstasyonu içindeki “benzersiz bir bakış noktasından” ayın doğuşunun bir görüntüsünü paylaştı.

Görüntü, yaklaşık dört aydır Uluslararası Uzay İstasyonunda yaşayan NASA astronotu Matthew Dominick tarafından çekildi. Görüntüde, Dünya atmosferinin üzerinde hilal şeklinde bir Ay görülüyor. Gezegen okyanus mavisi suya benziyor. “Görüntünün merkezi boyunca uzanan yatay mavi bandın altında turuncu ve siyah katmanlar görünüyor. Hilal şeklindeki ay beyazdır ve uzayın karanlığına karşı öne çıkmaktadır” dedi ABD hükümet kuruluşu görüntünün açıklamasında.

Aşağıdaki resme bakın:


Astronot, sahneyi anlatırken şunları söyledi: “Gece parlayan bulutların arasından hilal şeklinde bir ay yükseliyor ve ufka doğru bakıyor gibi görünüyor, orada yaklaşan gün doğumunu bekliyor.”

Şubat ayında NASA, Uluslararası Uzay İstasyonundan Ay ve Dünya'nın tek bir görüntüsünü yayınladı. Görüntüde Ay, hilal evresinde görülüyor ve Dünya, atmosferdeki soluk beyaz bulutlarla birlikte mavi görünüyor. “Ay'ımız, güneş ışığının çoğunun uzak tarafını, yani Dünya'dan doğrudan göremediğimiz tarafı aydınlattığı, küçülen hilal evresinde. NASA, görüntüyü paylaşırken, küçülen hilal, ay döngüsünün Dünya perspektifinden tamamen gizlendiği bir “yeni ay” aşamasıyla tekrarlamadan önceki son aşama olduğunu yazdı.

Şunları eklediler: “@ISS'den bakıldığında Ay, görüntünün üst orta kısmında kısmen aydınlatılmış görünüyor. Dünya, görüntünün sol alt köşesinden sağ üst köşesine kadar uzanan atmosferdeki soluk beyaz bulutlarla birlikte mavi görünüyor. Ay siyah boşlukla çevrilidir.

Daha fazla güncel haber için buraya tıklayın
 
Üst