Merkeziyetçi yapı nedir Osmanlı ?

Leila

Global Mod
Global Mod
Merkeziyetci Yap Nedir Osmanl?

Osmanl Imparatorlugu, cok uluslu, merkeziyetci bir yonetim bicimi kullanarak yonetilmistir. Merkeziyetci yonetim, yonetimin merkezden yonetilmesini ve merkez uzerindeki kontrolun kontrol edilmesini ifade eder. Osmanl Imparatorlugu'nda merkeziyetci bir yonetim, siyasi, ekonomik, toplumsal ve askeri alanlar kapsayan kapsaml bir sistemi kapsamaktayd. Yonetim merkezli veya merkeziyetci bir yap olarak kabul edilir.

Osmanl Imparatorlugunda Merkeziyetci Yapnn Ozellikleri

Osmanl Imparatorlugu, diger cok uluslu devletlerden farkl olarak, merkezi bir yonetim yapsna sahipti. Merkezi yonetim, yonetimin merkez tarafndan yonetilmesi ve merkez uzerindeki kontrolun kontrol edilmesi anlamna gelir. Yonetimin merkezinde, padisah, yonetimin merkezi karakterini saglamak icin, ulke ve halkn diger yonetim bicimleri tarafndan denetlenemeyecek kadar sk bir kontrole sahipti.

Osmanl Imparatorlugu'nda merkeziyetci bir yapnn diger ozellikleri, padisahn butun ulkeye hakim olmas, kabilelerin ve klanlarn Osmanl yonetimine bagl olmas, yerel yonetimlerin sk bir denetime tabi olmas ve bu arada kullanlan teskilatlanms yonetim araclarnn kullanlmasyd. Osmanl Imparatorlugu, kulturel ve dini farkllklarn varlgna izin verirken, merkeziyetci yapsnn tum ulkeyi kapsadgn goz onunde bulundurmak gerekir.

Osmanl Imparatorlugunda Merkeziyetci Yapnn Avantajlar ve Dezavantajlar

Merkeziyetci yapnn kullanm Osmanl Imparatorlugu'nda ackca gorulmektedir. Merkeziyetci yapnn faydalar, devletin daha kolay yonetilmesini ve kontrolunun saglanmasn saglamasdr. Ayrca, merkezi yonetimin hayati onemi, halkn birlik ve beraberligini saglamas, ulkede istikrarn saglanmas ve bolgesel bolunme ve catsmalarn onlenmesidir.

Merkeziyetci yapnn dezavantajlar, ulkenin bolgesel bazda yonetimi ve cozumlerinin kolaylkla saglanamamasdr.