Kadın Bengaluru'daki deneyimlerini paylaşıyor ve neden Gurugram'a taşındığını açıklıyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kadın, “Etrafımdaki olumsuzluk beni çok etkiledi” diye yazdı.

Bir kadının Bengaluru'da Kuzey Hintli olarak karşılaştığı iddia edilen ayrımcılığa ilişkin paylaşımı sosyal medyada tartışma yarattı. X'te (eski adıyla Twitter), Shaani Nani adıyla anılan kadın Bir dizi paylaşımında sürücülerin, kuzeyden geldiği halde neden Bengaluru'da olduğu gibi sorular sorarak kendisini taciz ettiğini iddia etti. Hatta Hintçe veya İngilizce konuştuğunda bile onu anlamamış gibi davranıyorlardı. Gönderilerinden birinde “Etrafımdaki olumsuzluk beni çok etkiledi” diye yazdı. Ayrıca zorluklar nedeniyle Gurugram'a taşınmaya karar verdiğini de açıkladı.

“Bir buçuk yıl Bangalore'da çalıştım. Pencap'ta evlendim ve geleneğimin bir parçası olarak yıl boyunca chooda giydim. Kuzey Hindistan'dan geldiğim çok açıktı. Dairemden ofise arabayla gidip gelmek ne kadar da sıkıntı vericiydi. Yerel sürücülerin kuzeyden geldiğimde neden Bangalore'da olduğum, Kannadaca öğrenip öğrenmediğim hakkında konuşma başlatma, onlara hava dışında sevdiğim başka bir şey olup olmadığını sorma, onlardan daha fazla para isteme cüretkarlığı. Yeni evliyim ve Hin/Eng konuştuğumda tek kelimeyi bile anlamıyormuş gibi davranmak. X kullanıcısı, oradaki yerel halkla çok kötü bir deneyimim olduğunu yazdı.

Bir buçuk yıl Bangalore'da çalıştım. Pencap'ta evlendim ve geleneğimin bir parçası olarak yıl boyunca chooda giydim. Kuzey Hindistan'dan olduğum açıktı.

Arabayla evden işe gidip gelmek ne kadar acı vericiydi. Yerel sürücülerin cesareti…

— Shaani Nani (@shaaninani) 17 Temmuz 2024
Bir sonraki gönderide BESCOM (Bangalore Electricity Supply Company Limited) müşteri hizmetleri tarafından da başının belaya girdiğini iddia etti. “Bir keresinde elektrik kesintisinden şikayet etmek için BESCOM'u aradığımda adam 'Hintçe yok, İngilizce yok, sadece Kannadaca' diyerek aramayı sonlandırdı. Onlar sadece Kannadaca konuşanların sorunlarıyla ilgilenmek istiyorlar” diye yazdı.

Kadın, “çevresindeki olumsuzluklardan bunaldığını” söyledi. Havayı çok bunaltıcı buldu. “Bütün zaman yağmur yağdı. Dışarı çıkamadık. Dışarı çıkmak istediğimizde taksi bulamadık. Taksi bulduğumuzda ise trafik ve su baskını nedeniyle bir yere varmamız saatler sürdü. Evimde mahsur kaldım.”

Bu zorluklar nedeniyle Gurugram'a taşınmaya karar verdi. “Evimi çok özlediğim için işimden ayrılmaya karar verdim. Gurgaon'a geldiğimden beri enerjimde büyük bir değişiklik hissediyorum. Uzun yürüyüşler yapıyorum, güzel yemekler yiyorum ve istediğim yere seyahat edebiliyorum. Sürücülerle hoş olmayan konuşmalar yok” dedi.

Ayrıca okuyun | 'Eski ağırlığı 120 kg'dı: Doktor, kilo vermenin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor

Sadece birkaç saat önce paylaşılan gönderi şimdiden 2,4 milyondan fazla görüntülemeye ulaştı. Yorumlar kısmında bazı kullanıcılar kadını kabul edip destek verirken, bazıları da paylaşımına hakaret etti.

“Neredeyse benzer bir deneyim. Tek fark benim Gurgaon'da değil Noida'da olmam. Yaşadığım yer o kadar misafirperver ki kendinizi neredeyse evinizdeymiş gibi hissediyorsunuz. Bangalore'da bazen kendinizi yabancı bir ülkedeymiş gibi hissedersiniz. Evet, burada hava berbat ama çevre berbat!!'' diye yazdı bir kullanıcı.

“Ben de Kuzey Hindistanlıyım ve üç yıldır Bangalore'da yaşıyorum! Hiç sorun yaşamadım. Burada kendimi güvende hissediyorum, hiçbir zaman hakarete uğramadım ya da soyulmadım. Muhtemelen yanlış Bangalore'dasınız. Çünkü yerel halk sana anlattığın gibi davranmıyor” diye paylaştı bir başkası.

“Her şeyden önce kimse seni Bengaluru'ya ya da başka bir yere gitmeye zorlamadı. Bu senin kararındı. Evet, orada Kannadais olmayanlara karşı yaşasın vatanseverlik oldukça büyük, uyum sağlamanın ve biraz öğrenmenin zararı olmaz. yerel dilden “Sürücülerin yaptığı kesinlikle yanlış. Ancak son zamanlarda Hintçe dayatmanın bir dokunuşu, özellikle Bengaluru'da kişinin kendi diline yönelik duyguları harekete geçirdi. Bengaluru, kimseyle veya kimsesiz, birlikte veya onsuz yaşıyor. Hindistan yaşamaya devam ediyor.” üçüncü bir X kullanıcısı yorum yaptı.

“Yeni bir dil öğrenmenin zararı olmaz. Orduda komuta ettiğimiz birliklerin dilini biz seçiyoruz. Bir Sih alayında görev yapan Chennai'li bir subayın Pencapça'da çok akıcı olması ve bunun tersinin de geçerli olması yaygındır. Bununla çok gurur duyuyorlar. Ancak üzerinde herhangi bir baskı yapmamalısınız” yorumunu yaptı bir başkası.

Daha fazla güncel haber için buraya tıklayın