Haydi gençler basketbola!

celikci

New member
Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaz-kış devam eden basketbol kursları ile gençlerin yeteneklerini keşfetmelerine ve spor maharetlerini geliştirmelerine imkan sunuyor. Bu kurs yardımıyla gençler ayrıyeten, okulların kapalı olduğu yaz devrinde arkadaşlarıyla bir ortaya gelerek toplumsallaşma imkânı da buluyor.

MERSİN (İGFA) – Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi bünyesinde yaz ve kış aylarında daima olarak devam eden Basketbol Kursları, bilhassa yaz periyodunda gençlerin uğrak adresi oluyor. Büyükşehir Belediyesi Basketbol Antrenörleri tarafınca Namık Kemal Ortaokulu ile Servet Tazegül Spor Salonu’nda verilen kurslar yardımıyla yeni yetenekler keşfedilirken, gençler hayallerine bir adım daha yaklaşıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin fiyatsız olarak verdiği basketbol kursuna öğrenciler ağır ilgi gösteriyor. Büyük hayalleri olan gençlerin her daim yanında olan Büyükşehir Belediyesi, kimisi NBA’de oynamak isteyen, kimisi de A Takım’a girmek isteyen gençlerin her daim destekçisi oluyor.

“Büyük bir iştirak sayımız var. Bu sayı hiç bir vakit düşmüyor”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Basketbol Antrenörü olarak çalışan Hakan Talaslıoğlu, “Burada basketbol branşında temel eğitim veriyoruz. Bu temel eğitimler; top sürme, pas, pas çeşitleri, turnike ve gibisi üzere ikili, üçlü, dörtlü oyunlar. Vakit zaman 5’e 5 maçlara kadar geçiyoruz. Gelen çocuklarımıza tam manasıyla bir temel basketbol eğitimini verip, devamında onları buradan eğitim almış biçimde geri gönderiyoruz. daha sonra tekrar yeni öğrencilerimizi alıyoruz. Tıpkı süreç yinedan başlıyor. Kurslarımız yaz-kış aralıksız biçimde devam ediyor. Büyük bir iştirak sayımız var. Bu sayı hiç bir vakit düşmüyor, artarak devam ediyor. Haftada 3 gün çalışmalarımız devam ediyor yaz periyotlarında. Salı, Perşembe, Cuma günü Servet Tazegül Spor Salonu’nda da çalışıyoruz. Namık Kemal’de ise Pazartesi, Çarşamba günleri çalışmalarımız var. Toplamda hafta içi 5 gün çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor” dedi.

“Burada bir aile olduk”

Antrenör Talaslıoğlu öğrencilerin kursta epey keyifli olduklarından da kelam ederek, “Burada bir aile olduk onlarla. Biz öğretmenler aslına bakarsanız evvel öğretiyor olmamız lazım, onlara sevdirmemiz lazım ki onların buraya gelmesi lazım. Onlara evvela yapamasa bile; ‘yapıyorsun, fazlaca uygun, olacak’ gibisinden bağlantıda bulunarak onları buraya bağlıyoruz. Yazın tatile gitmeyip burada kalanlar var. Ailelerine ısrar edip buraya gelmek isteyenler var. Zira biz çocuklarımıza yalnızca basketbolcu olarak bakmıyoruz, onlara bir birey olarak bakıyoruz. Kendi çocuklarımız üzere görüyoruz. Onlara basketbolun yanı sıra, toplum ortasında nasıl hareket edebilmesini öğretiyoruz. Cüret, özgüven üzere kavramları aşılıyoruz. Bunun yanında yeri geliyor kişisel öz bakımdan bahsediyoruz, yeri geliyor kahvaltı alışkanlıklarından, nasıl beslenmeleri gerekiyor, saat kaçta uyumaları gerekiyor üzere konulardan bahsediyoruz. Biroldukca hususta yardımcı olmaya çalışıyoruz onlara” diye konuştu.

“İleride NBA’de oynamak istiyorum”

Basketbol kursundan faydalanan öğrencilerden 12 yaşındaki Kayra Zorlular, 2 yıldır geldiğini lisana getirerek, “Maç yapmaktan, arkadaşlarımla birlikte olmaktan hoşlanıyorum. Koçlar bize hayli uygun davranıyor, bizimle epeyce ilgileniyor. örneğin anlamadığım bir şey olduğunda gidip rahatlıkla sorabiliyorum. Okullar kapandığında burada olmak çok hoş bir şey. Aslında severek yaptığım için, gelirken hiç zorlanmıyorum. örneğin sabah erken olması falan benim için eza olmuyor. 3 yıl tenis oynadım, 2 yıl bale yaptım lakin basketbola daha fazlaca yatkınlığım olduğunu hissettim. O yüzden de basketbola devam ediyorum. İleride NBA’de oynamak istiyorum aslında. Lakin hukuk da okumak istiyorum. Yani ikisini birlikte pahalandırmak istiyorum. örneğin üniversiteye gittiğimde de oranın spor kısmına gidip, orada basketbol oynamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Basketbol manasında kendimi geliştirip, A Takım’a geçmek istiyorum”

Büyükşehir’in Basketbol Kursu’na 2 yıldır devam eden Yaren Ergül de, “Buraya gelmedilk evvel bir grupta oynuyordum. Kulüp kapanınca orta vermek zorunda kaldım. Buraya gelince aramı kapattım, kendimi geliştirdim, maçlarımızı yaptık. Çok güzel geçiyor idmanlar. Koçlarla ve arkadaşlarımla da aram fazlaca yeterli. Kendimizi burada geliştirmemiz, fiyatsız olması falan fazlaca uygun bir şey. İdmanları bırakmadım ve şu an fazlaca memnunum. Düzgün ki devam ediyorum. Ben basketbol manasında kendimi geliştirip, A Takım’a geçmek istiyorum, büyüyünce de bu iş yapmak istiyorum” sözlerini kullandı.

15 yaşındaki Ahmet Efe Dalan ise, “Ben 1 buçuk yıldır buradayım ve buradaki eğitim hayli güzel. Ayrıyeten fiyatsız. her insanın isteğini bu biçimde karşılayabilmeleri sahiden epey hoş. Ben de bu fırsatı kullanarak geldim buraya. 1 buçuk yıldır de buradayım. Burada sosyalleşebiliyorsunuz, basketbolda kendinizi geliştirip, daha ileri, daha hoş kadrolara gidebiliyorsunuz. Ben burada hem maç yapıyorum, hem eğleniyorum, birebir vakitte yeni arkadaşlar ediniyorum. Her husustan âlâ yani” dedi.