AFAD’dan Düzce’deki sarsıntıya ait yeni açıklama: 180 artçı meydana geldi 93 yaralı

Adanali

New member
Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Duzce’nin Golyaka ilcesinde meydana gelen 5,9 buyuklugundeki zelzeleyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

AFAD, bölgede en buyugu 4,3 olmak uzere toplam 180 artcı zelzele meydana geldiğini duyurdu.

Düzce’de 37, İstanbul’da 2, Bolu’da 14, Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26 ve Bursa’da 4 kişi olmak üzere toplam 93 yaralının olduğu ve 16 kişinin tedavisinin sürdüğü açıklandı.


Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında zelzelenin birinci anından itibaren afet kümelerinden; Güvenlik ve Trafik, Arama ve Kurtarma, Sıhhat, Barınma, Beslenme, Bilgi İdaresi Kıymetlendirme ve İzleme, Hasar Tespit, Güç, Ziyan Tespit, Psikososyal Takviye, Tıpkı Depo İdaresi ve Dağıtımı ile Afet İrtibat Kümesi’nin AFAD Merkezi’nde faaliyete geçirildiği tabir edildi.

Olay yerine Duzce AFAD, Ankara AFAD, Istanbul AFAD, Bursa AFAD, Bolu AFAD, Sakarya AFAD, Zonguldak AFAD, Kocaeli AFAD gruplarının sevk edildiği bilgisi paylaşıldı.

Bölgede AFAD, Jandarma, Emniyet, 112, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, Güç Bakanlığı, Kızılay, İlbank ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden toplamda 2.501 işçi ve 468 araç bakılırsavlendirildi.

AFAD Lojistik deposundan 14 bin 210 battaniye, 20 adet 112 m2 genel gaye cadırı ve 669 adet 16 metrekare aile hayat cadırı, 735 yatak, 885 yastık- çarşaf seti ve 1358 ısıtıcı sevk edildi. Ayrıyeten Jandarma’dan 5 adet 16,5 metrekare çadır sevk edildi.

Sakarya AFAD’dan 1 taşınabilir uyum tırı, 1 toplumsal yardım aracı ve 2 adet arama kopegi; Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter; Etraf Sehircilik ve Iklim Degisikligi Bakanlıgı’ndan 1 adet taşınabilir laboratuvar aracı ve 6 izleme aracı bolgeye sevk edildi.

AFAD Başkanlığı tarafınca 1 adet AFAD taşınabilir afet etüt tırı, 1 adet taşınabilir mutfak tırı Düzce’nin merkezine gönderildi. Ayrıyeten Jandarma’dan 1 adet taşınabilir mutfak tırı Gölyaka ilçesine gönderildi.

Türkiye Diyanet Vakfı’ndan 1 adet taşınabilir mutfak tırı Çilimli İlçesine, Beşir Derneği’nden 1 adet taşınabilir mutfak tırı Gümüşova İlçesine, İHH’dan 1 adet taşınabilir mutfak tırı Cumayeri ilçesine sevk edildi.

Afet Hasar Tespit, Afet Altyapı, Afet Birebir Depo kümeleri bölgede çalışmalara başladı. Afet Psikososyal kümesi tarafınca 1708 bireye psikososyal takviye hizmeti verildi.

Afet Ziyan Tespit Kümesi 26 işçi ile bölgede çalışmalara başladı. Düzce vilayet genelinde saat 19.00 prestiji ile elektrik kesintisi bulunmadığı açıklandı.

Bolgeye 10 adet taşınabilir baz istasyonu sevk edildi.

Afet Beslenme Kümesi Türk Kızılay tarafınca 13 bin 100 çorba, 15 bin 534 ikramlık gereç (kek, bisküvi ve çubuk kraker), 18 bin 68 meyve suyu ve 5 bin 784 su dağıtıldı. Ayrıyeten 4 bin 210 battaniye dağıtımı yapıldı.
 
Üst