çabucak hemen 10 yaşında Bulgaristan’da ‘süratine’ yetişemediler

celikci

New member
Kocaeli’de yaşayan 10 yaşındaki 6. sınıf öğrencisi Muhammet Çukan, çabucak hemen 5 yaşındayken babasının tavsiyesiyle buz pateni ile tanıştı. Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü bünyesinde idmanlara başlayan Çukan, ondan sonrasında short tracka (kısa ara hız pateni) yöneldi. Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü antrenörü Mülkinaz Bıyık’ın nezaretinde çalışmalarını sürdüren Çukan, Türkiye’de düzenlenen çok sayıda yarışa katıldı. Bu yarışlarda kıymetli dereceler elde eden ve ulusal sportmen olan Muhammet, son olarak 25-27 Kasım tarihlerinde Bulgaristan başşehri Sofya’da gerçekleştirilen Short Track Avrupa Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu oldu. çabucak hemen 10 yaşında bulunmasına karşın muvaffakiyetten muvaffakiyete koşan Muhammet’in en değerli amacı ise 2030 Kış Olimpiyatları’na katılarak, Türk bayrağını gururla dalgalandırabilmek. Muhammet’in babası Mustafa Çukan, oğlunun buz patenini epeyce sevdiğini ve kendini bu sporda geliştirmek için fazlaca uğraş sarf ettiğini söylemiş oldu. Çukan, “Çok yol kat ettiğini düşünüyorum. Muhammet’in algısı epeyce güçlü. Yapabileceklerini ben bile iddia edemiyorum” dedi.

“Biroldukca birincilik aldı, kürsü gördü”

Muhammet’in buz patenine 5 sene evvel başladığını belirten Baba Çukan, “Şu anda 10 yaşında. Bu süreç ortasında birfazlaca birincilik aldı, kürsü gördü. Türkiye birinciliği, şampiyonluğu üzere muvaffakiyetlerin hepsini tattı. tıpkı vakitte Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nün fazlaca büyük emekleri oldu, emekleri sahiden kayda kıymet. Muhammet şu anda bir okulda yüzde 100 burslu okuyor. Antrenörümüz de hayli düzgün. Onunla başladık ve onunla devam ediyoruz. Hocamız oğluma fazlaca şey kattı. Beslenmesi, uyku tertibiyle ilgileniyor, uğraşıyor. Bunlar bizim için epey değerli” diye konuştu.

“Hepimizi gururlandırdı”

Oğlunun Bulgaristan’da Avrupa şampiyonu olarak ülkesine döndüğünü lisana getiren Çukan, “Avrupa yarışıydı, birfazlaca ülkenin iştirakiyle gerçekleşti. Muhammet burada birinciliği tattı, şampiyon oldu. Bu şampiyonluğu sahiden kayda bedeldi. Bayrağımızı göndere çekti. Hem Kocaeli için hem Türkiye için büyük bir gururdu. 10 yaşındaki çocuğun bu biçimdesine bir gururla ülkesine dönmesi hepimizi gururlandırdı” formunda konuştu.

“O imajları izlerken içim gidiyordu”

Mustafa Çukan, çocukluk periyodunda buz patenine ilgi duyduğunu ancak bir türlü bu spora başlayamadığını da belirterek, “Bu sporu çocukken epey seviyordum. Televizyonda daima buz sporları ile ilgili imajlar veriliyordu. Bunları izlerken içim gidiyordu fakat kendim yapamadığım için çocuğumu yönlendirdim. Çocuğum da benim hislerimin birebiri yaşadı ve hoş bir performans sergiledi. Biz kimi vakit ‘Dinlen, bugün idmana gitme’ diyoruz lakin bir daha de kursa gitmek, performansını geliştirmek istiyor. Babalar çocuklarının başarılı olmalarını ister. Başarılı olacağını düşünüyordum” sözlerini kullandı.

Muhammet Çukan: “Hedefim 2030’da olimpiyatlara çıkmak”

Babasının ve antrenörünün kendisiyle fazlaca ilgilendiğini söz eden Muhammet Çukan, “Çok çalıştım. Bulgaristan’a gidene kadar epeyce çalıştım. Hoş bir yol kat ettim ve şampiyon oldum. Farklı farklı ülkelerin atletleriyle yarıştım, hoş bir ortam vardı” dedi. Buz patenine 5 yaşında ilgi duymaya başladığının altını çizen Çukan, “Bu spora birinci başladığımda pistte kenarlara tutuna tutuna gidiyordum. Heves etmiştim. Bir gün halk seansına gelmiştim daha sonrasında bu sporu yapmaya karar verdim. Kurslara katıldım, lisansım çıktı ve ulusal atlet oldum. Babam da küçükken bu sporu yapmak istiyormuş lakin yapamamış. Benim yapmamı istemiş. Bende severek yapıyorum” diye konuştu. Amaçlarını anlatan ulusal sportmen, “Hedefim, 2030’da olimpiyatlara çıkmak. Olimpiyatlarda Türk bayrağını dalgalandırmak istiyorum” kelamlarına ekledi.

Antrenör Mülkinaz Bıyık: “İlk gözüme çarpan sporcu”

Muhammet’in antrenörü Mülkinaz Bıyık, “Biz atletlerimizin çoğunluğunu Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nün altyapısından seçiyoruz. Muhammet Çukan da bu kümeden seçilen, birinci gözüme çarpan atlet. Bizler yetenekli atletler arıyoruz, bulduğumuzda da asla bırakmıyoruz. Muhammet ile 5 yıldır çalışıyoruz. Buralara kadar geleceğini kestirim ediyorduk daha da ileriye gideceğini kestirim ediyorum. Burada sistemli, hoş bir çalışma arasındayiz” sözlerini kullandı.

İHA