Beyoğlu’ndaki atakta teröristlerin WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı

Adanali

New member
TERÖRİSTE “ÜSTÜNÜ DEĞİŞTİR” TALİMATI

Terörist Ammar Jarkas’ın akının akabinde kız kardeşine, “Gadir kız eski elbiselerini, geldiği elbiselerini çıkarsın atsın. Atmamız için bir poşete koy” dediği ve bu biçimdelikle patlamadan önce haberi olup kamuflaj için talimat verdiği tespit edildi.

PATLAMA daha sonraSI GELEN İLETİ: ‘BU O’

Ammar Jarkas’ın telefonunda ayrıyeten Halil M. isimli bir şahısla yazışmada dikkat çekti. Jarkas’ın, terörist Albashir’in kaçarken çekilen fotoğrafını daire içine alarak ‘Bu o’ dediği, Halil M.’nin ise; “Allah için beni bilgilendir kardeşim, kardeşim vallahi aklım sizinle meşgul, vallahi öleceğim, benim ve ailen için bilgi ver.” yazdığı görüldü.

KORSAN TAKSİCİYLE YAZIŞMIŞ

Terörist Albhasir’ın gözaltına alınmadan kısa mühlet evvel kendisini İyiler’den Küçükçekmece’ye götüren korsan taksici Ahmet C.’ye “Merhaba” yazdığı, Ahmet C.’nin ise, “Merhaba ablacığım bana durumun hakkında bilgi ver” biçiminde cevap verdiği görüldü.

EVLİLİK CÜZDANI ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan soruşturmada bilgisine başvurulan Zınab H; Albashir ve Bilal Hassan’ın oğlu Ahmed Haj H. ile bir arada 14 Ekim’de meskenlerine geldiğini, oğluna ‘Bunlar kim’ diye sorduğunda Bilal’le birebir yerde çalıştığını, Albashir’in Bilal’le evli olduğunu, kalacak yerleri olmadığı için getirdiği cevabını aldığını aktardı.

Zınab H, “Bilal, Albashir’i bırakıp gitti. Kuşkulu davranışları olduğu için banyodayken çantasında neler olduğuna baktım. Çantada Arapça yazılı bir kağıt gördüm, bu kağıdın fotoğrafını telefonumla çektim. sonrasındasında evlilik mukavelesi olduğunu anladım.” dedi.

Albashir ve Hassasn’ın terör örgütü PKK/YPG tarafınca 2021’de Suriye’de hazırlanan düzmece evlilik cüzdanıyla yasa dışı yollardan geldikleri İstanbul’da kendilerine ‘evli çift’ süsü verdikleri tespit edilmişti.

BOMBANIN BAŞINDA SELFIE ÇEKMİŞ

Suriye asıllı, Halep 10 Nisan 1999 doğumlu ve Saleh-Fatma’dan olma terörist Albashir’in banka bıraktığı bombanın yanında 41 dakika boyunca cep telefonuyla kendi fotoğraflarını çektiği, manzaralı görüşme yaptığı, kendisini İyiler’den Küçükçekmece’ye götüren Ammar Jakkas’ın bu telefonu yolda kırıp imha ettiği öğrenildi.

BOMBACIYI TAKSİM’E BIRAKIP EŞYALARINI TOPLAMIŞ

Esenler’de göçmen kaçakçısı Ammar Jarkas olduğu bedellendirilen bir bireyle bir iş yerinin güvenlik kamera manzaralarına yansıdı. Kaçış güzergahı deşifre edilen Bilal Hassan ve yanında kişinin ellerinde poşetler ve bir sırt çantası olduğu görüldü. İkilinin saat 16.10’da kahverengi Fiat Doblo ile hareket ettiği görüldü.

Edirne’ye giden Bilal Hassan’ın numarası tespit edilen cep telefonunu Edirne’ye gittikten daha sonra kapattığı belirlendi. Tunus-1995 doğumlu Jawaher Rzagnia isimli şahsa ilişkin cep telefonunda etkin arama kaydına rastlanmazken, yalnızca WhatsApp ve Signal programları üzerinden iletileşme ve görüşmelerin yapıldığı tespit edildi.

Bölgede ‘göçmen kaçakçılığı’ yapan Hüseyin Güneş’in iki başka göçmen kaçakçılığı tertibi içerisindeyken kendisine teslim edilen Bilal Hassan’ı 10 kişilik birinci kümeye dahil ettiği ve sistemsiz kaçak göçmenlerin ortasına karıştırarak onlarla birlikte kaçmasını sağladığı tespit edildi.

AZEZ’DE YAKALANMIŞTI: İSTANBUL’A GETİRİLDİ

Terör saldırısına yardım ve yataklık yaptığı bedellendirilen 8 kuşkulu yakalandı. Şüphelilerden birinin Azez’de gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen Hüssam kod isimli kuşkulu, ikisinin ise Albashir ve Hassan’ın 27 Temmuz’da yasadışı yollarla yurda girişine yardım eden ve vilayet haricinde yakalanan 2 kuşkulu olduğu öğrenildi.

Albashir ve firari kabahat ortağının yurda girişi sırasında hudut çizgisinde epeyce sayıda araç değiştirdiği de tespit edildi. T.A, S.G, M.E.Y, M.E.A, H.A, H.A, S.C. ve H.A. isimli toplam 8 şüpheliden biri adliyeye sevk edilirken 7 şüphelinin süreçlerinin sürdüğü bildirildi.

Bulgar basınına bakılırsa şüpheliler, bombalı akından 3 gün daha sonra yasa dışı yollarla Bulgaristan’a giriş yaptı. Şüpheliler içinde, İnterpol’ün kırmızı bültenle aradığı terörist Bilal Hassan’ın yakın yardımcısı olarak gösterilen Amran Abdulrami’nin de yer aldığı kaydedildi.

ATAKAN IRMAK – BUYRUK SOMER